برگزاری نشست های علمی
برگزاری کارگاه های زیست‌فناوری

کارگاه های ویژه ی دانش آموزان

کارگاه های ویژه دبیران و کارشناسان زیست‌فناوری

مسابقات زیست‌فناوری
نمایشگاه

حضور پژوهش سراها و مدارس فعال در حوزه زیست‌فناوری

حضور شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید محصولات زیست‌فناوری

نمایش برترین دستاوردهای دانش آموزی

نمایش دستاوردهای برگزیدگان مسابقات دانش آموزی

نمایش موجودات زنده مرتبط با زیست‌فناوری با هدف آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان با محصولات زنده و واقعی و مورد استفاده در زیست‌فناوری

حضور فعالان دانش آموزی در حوزه زیست‌فناوری و ارائه دستاوردهای مرتبط با زیست‌فناوری

فن بازار
دانش آموزانی که در حوزه ی زیست‌فناوری محصولی اختراع کرده و به ثبت رسانیده اند می توانند در این قسمت ایده یا امتیاز تولید محصول خود را به فروش بگذارند.
بازدید از مراکز علمی و صنعتی بیوتکنولوژی ایران برای معلمان شرکت کننده در جشنواره
موضوعات مسابقات :

⦁ کمک میکروب ها به انسان
⦁ تاثیر موجودات زنده بر کاهش آلودگی هوا ومنابع آب
⦁ مقابله با خشکسالی با کمک موجودات ذره بینی
⦁ زیست فناوری در باغچه
⦁ DNA در جرم شناسی
⦁ زيست‌فناوري و توليد ثروت
⦁ نقش موجودات ذره بینی(یا زنده) در سلامت و درمان بیماری های انسان
⦁ تامین غذای سالم و کافی برای انسان‌ها‌
⦁ نقش موجودات ذره بینی در تولید مواد غذایی
⦁ زیست فناوری در دنیای زیر آب
⦁ سوخت های زیستی: انرژی برای آینده

عناوین رشته های مسابقات :
1-بخش نوآوری و خلاقیت

⦁ ابداعات و اختراعات دانش آموزی
⦁ طرح های پژوهشی
⦁ مقاله پژوهشی

2-بخش ترویج و فرهنگ سازی

⦁ عکس میکروسکوپی
⦁ نقاشی
⦁ کاریکاتور
⦁ عکاسی
⦁ فیلم کوتاه
⦁ داستان کوتاه
⦁ پوستر
⦁ بازی و نرم افزار
⦁ ماکت سازی

قوانین مسابقات :


⦁ ابداعات و اختراعات دانش آموزی: ابداعات و اختراعات دانش آموزی باید مرتبط با یکی از موضوعات مسابقات جشنواره و یا محورهای جشنواره باشد. گزارشی از اختراع در قطع A4 و حداکثر 20 صفحه در نسخه PDF ارائه گردد. روند ارزیابی آثار اعلام خواهد شد.
⦁ طرح های پژوهشی: طرح های پژوهشی دانش آموزی باید مرتبط با یکی از موضوعات مسابقات جشنواره و یا محورهای جشنواره باشد. مستندات طرح در قطع A4 و حداکثر 20 صفحه در نسخه PDF ارائه گردد. طرح ها می توانند آزمایشگاهی، مطالعاتی و ... با همکاری نهادها و ارگان های دیگر باشد.
⦁ فیلم کوتاه: فیلم های داستانی، مستند و پویانمایی تولید شده مرتبط با موضوعات جشنواره با حداکثر زمان 10دقیقه در نسخه DVD ارسال گردد.
⦁ نقاشی: با 2 تکنیک مداد رنگی و آبرنگ و در قطع A3 و A4 طراحی و ارسال گردد.
⦁ عکاسی: هر شرکت کننده می تواند حداکثر 5 قطعه عکس با موضوعات مسابقات جشنواره در قالب CD با فرمت JPG و با عرض حداقل 30 سانتی متر با دقت 300dpi ارسال نماید.
⦁ کاریکاتور: با 2 تکنیک مداد رنگی و آبرنگ و در قطع A3 و A4 طراحی و ارسال گردد.
⦁ پوستر: هر شرکت کننده مجاز است حداکثر 3 اثر با موضوعات جشنواره و ا ابعاد اصلی 70×50 سانتی متر ، دقت dpi 300 و فرمت JPG در قالب CD ارسال نماید.
⦁ عکس میکروسکوپی: هر شرکت کننده می تواند حداکثر 3 قطعه عکس میکروسکوپی با دوربین موبایل یا دوربین عکاسی گرفته و در قالب CD با فرمت JPG ارسال نماید. لازم به ذکر است تنها عکس¬هایی که توسط میکروسکوپ نوری گرفته شده اند و دارای وضوح و کیفیت مناسبی می باشند، داوری خواهند شد.
⦁ داستان کوتاه: آثار خود را حداقل بین 1000تا حداکثر 3000 کلمه با سلیقه خود تایپ و در نسخه PDF ارسال نمایید. در این بخش انتخاب نمونه آزاد می¬باشد و الزامی بر این که، نمونه زیستی باشد وجود ندارد.
بازی و نرم افزار: این قسمت از مسابقات شامل 3 بخش زیر است:
⦁ بازی نامه: شرکت کنندگان می توانند آثار خود را در این بخش با فرمت PDF و در قالب CD ارسال نمایند.
⦁ بازی: شرکت کنندگان در این بخش باید فایل های نصب بازی به همراه خلاصه ای یک صفحه ای از بازی نامه را در قالب DVD ارسال نمایند.( لازم به ذکر است در صورتی که بازی ارسال شده برای اجرا، نیازمند نرم¬افزار خاصی است حتما در نسخه¬های ارسالی، نمونه قابل نصب از آن نرم¬افزار وجود داشته باشد.)
⦁ نرم افزار: در این بخش شرکت کنندگان می توانند، حداکثر 3 نرم افزار یا چند رسانه ای خود را ارائه نمایند.( منظور از نرم افزار، کلیه نرم افزارهای کاربردی در قالب آموزشی، فرهنگی و هنری است که در زمینه موضوعات جشنواره تولید می شود.)
⦁ مقاله پژوهشی: در قطع A4 و حداقل در 10 و حداکثر 20صفحه در نسخه PDF ارسال گردد. (نویسنده در انتخاب فونت و سایز آزاد می باشد.)
⦁ ماکت سازی: طراحی و ساخت ماکت با موضوعات مسابقات و محورهای جشنواره، حداکثر در ابعاد 40*40*40 و با استفاده از فوم، کاغذ، فلز، چوب، پلاستیک یا موارد ترکیبی