بررسی تاثیر عصاره آبی اکالیپتوس ونانوذرات نقره براسپرم زایی موش نرسوری

دوشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۵ / کد خبر : 051097

سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناوری با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره در بخش ترویج و فرهنگ سازی ۳۷ اثر ، در بخش نوآوری و خلاقیت/ ابداعات و اختراعات دانش‌آموزی ۲۹ اثر و در بخش نوآوری و خلاقیت/ طرح و مقاله پژوهشی ۵۲ اثر به عنوان گروه های منتخب معرفی شدند.

 بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.
  

مقطع: دوره دوم متوسطه
موضوع: بررسی تاثیر عصاره آبی اکالیپتوس ونانوذرات نقره براسپرم زایی موش نرسوری

دستاورد تقدیری در بخش نوآوری و خلاقیت/ طرح و مقاله پژوهشی
نام مدرسه: دبیرستان نمونه دولتی مکتب الاحرار
نام استاد: فضه امانی نظرلو
دانش آموزان: مائده علی محمدی، لیلا قلی‏خانی


چکیده:

 

اکالیپتوس از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و طبق نتایج سایر محققان  اثرات و خواص درمانی و دارویی بسیار دارد. خواصی مانند ضدعفونی کننده، ضد نفخ، کاهنده قند خون و ضد سرماخوردگی می باشد. کاربرد گیاهان دارویی به جای داروهای سنتتیک در سال‏های اخیر به دلیل عوارض منفی کمتر و ترکیبات موثرتر گیاهان افزایش یافته است. با توجه به استفاده‏ی گسترده از نانو ذرات نقره (Ag-NPs) به دلیل ویژگی‏ های ضد ‏میکروبی آن در عرصه‏ های صنعتی، پزشکی، داروسازی و عبور این نانو ذرات از طریق سدهای زیستی و نفوذ به بافت‏ های تولید مثلی و واکنش با سیستم‏ های زنده از یک سو و اهمیت سیستم تولیدمثلی در بقای نسل موجودات زنده، بررسی اثر این نانو ذرات بر روی محیط زیست و سلامت  انسان ضروری است.

ناباروری به دلیل تولید کم اسپرم، ناقص بودن یا بی‏ حرکتی اسپرم و یا انسدادی که جلوی رهایی اسپرم را می‏ گیرد است. در این پژوهش برای نخستین بار اثر عصاره آبی گیاه اکالیپتوس و نانو ذرات نقره بر پارامترهای بافت بیضه مورد بررسی قرار گرفت.

روش کار: برای انجام این آزمایش 5 سر موش نر سوری نژادNMRI   به طور تصادفی در گروه‏ های کنترل و تجربی قرار گرفت. موش‏ ها نشانه‏ گذاری شدند. گروه کنترل هیچ تیمار دارویی دریافت نکرد. گروه 1 تجربی  تنها عصاره آبی اکالیپتوس، گروه 2 تجربی تنها نانو ذرات نقره و گروه 3 تجربی همزمان عصاره و نانوذره را دریافت کرد. نانو ذرات نقره و عصاره آبی اکالیپتوس در همه گروه‏ های دریافت کننده  به صورت داخل صفاقی تزریق شد. پس از یک ماه موش‏ ها اندازه‏ گیری وزنی شدند  و سپس توسط کلروفرم بیهوش و کشته شدند. برش های بافتی بیضه آنها به روش هماتوکسیلین-ائوزین رنگ آمیزی شده و با میکروسکوپ نوری بررسی شد.

نتیجه­ گیری و بحث: هدف از مطالعه حاضر بررسی اثر عصاره‏ آبی اکالیپتوس و نانو ذرات نقره بر اسپرم ‏زایی موش نر نژاد NMRI بود. نتایج حاکی از افزایش میزان اسپرم‏ های بالغ در درون لوله‏ های منی‏ ساز با استفاده از عصاره‏ آبی اکالیپتوس بود. در صورتی که در گروه عصاره آبی اکالیپتوس – نانوذرات نقره کاهش میزان اسپرم‏ های بالغ درون لوله‏ های منی‏ ساز مشاهده شد. با توجه به اثر مثبت عصاره آبی اکالیپتوس بر میزان اسپرم ‏های بالغ پیشنهاد می‏ شود از این عصاره در مواردی که ناباروری ناشی از کمبود اسپرم بالغ هست استفاده شود.

 

برای دریافت فایل ضمیمه اینجا را کلیک کنید .