بازی و مسابقات علمی (بازی بازها)

شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ / کد خبر : 132604

در دنیای امروز آموزش و انتقال مفاهیم جزء مهم­ترین ارکان تربیت نیروی انسانی ماهر و قوی می­ باشد. بازی شاید از جذاب­ ترین روش­های آموزشی برای کودکان و نوجوانان است  که ضمن برآورده نمودن هدف آموزشی ، می­تواند دیگر نیازهای کودک و نوجوان را تامین نماید.

به همین جهت، در سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناوری ، اقدام به برگزاری یک بازی گروهی و رقابتی جهت آموزش و تثبیت دانسته­ های دانش ­آموزان در مورد پایه­ ای­ ترین مفاهیم حوزه زیست­ فناوری شده است.

این بازی مسابقه ای است بین دو گروه 5 نفره که 3 نفر از اعضا به طور مستقیم در زمین حضور داشته و 2 نفر دیگر به عنوان اعضاء کمکی و ذخیره در خارج از زمین بازی، شاهد بازی بوده و امکان تعویض آنها از طریق رهبر گروه وجود دارد (این تعویض، راهی است جهت انتقال نظرات کمکی دیگر اعضا به گروه در حال بازی).

موضوع اصلی که در این بازی به آن پرداخته می ­شود ساختار و نحوه ساخته شدن سه مولکول زیستی DNA، RNA و پروتئین می­ باشد. بر این اساس سه ایستگاه مجزا برای بازی در نظر گرفته شده که شرکت کننده­ ها در هر ایستگاه بایستی مولکول زیستی مورد نظر را تهیه نمایند. هر ایستگاه خود شامل دو بازی خواهد بود و در صورتی که شرکت کنندگان بازی را با موفقیت پشت ­سر گذارند به اجزاء سازنده مولکول خود دسترسی خواهند داشت . البته بازی­ ها به گونه­ ای طراحی می ­شود که هر تیم حداقل بخشی از آن را با موفقیت انجام داده و دسترسی به مواد مورد نیاز براساس میزان امتیاز برایشان مقدور گردد . براین اساس بازی­ های هر ایستگاه ضمن فراهم نمودن فضای مهیج، شاد و رقابتی، دانسته­ های شرکت کنندگان در مورد مولکول مورد نظر را مورد آزمون قرار می­ دهد . هر گروه ، بازی خود را به طور مجزا  از گروه دیگر پیش برده و ممکن است زودتر از گروه دیگر به ایستگاه بعد وارد شود. در نتیجه هم اندازه و صحت مولکول ساخته شده و هم زمان جهت امتیاز دهی مطرح می ­باشد.

 

 

شرایط لازم برای شرکت در مسابقه :

 

  1. 1- دانش آموزانی که علاقه مند به شرکت در بخش بازی و مسابقات علمی می باشند ، ملزم به مطالعه  اقلام آموزشی  می­ باشند (اقلام آموزشی شامل انیمیشن و محتوای علمی بازی بازها بوده که متعاقبا از طریق سایت در اختیار شرکت­ کنندگان قرار می­ گیرد).
  2. 2-    افراد مورد نیاز برای انجام بازی از بین دانش ­آموزان شرکت کننده در بخش تورهای مهیج دانش آموزی ،  در محل غرفه و توسط مسئولان اجرایی بازی انتخاب می­ شوند (گزینش کتبی یا شفاهی از جزوه).
  3. 3- سرپرست تیم از اعضای تیم اجرایی بوده و تعیین کننده اعضای اصلی و ذخیره تیم می­ باشد.
  4. 4-تنها دانش­ آموزان دوره اول و دوم مقطع متوسطه امکان شرکت در مسابقه را دارند.

 

 

نکات قابل توجه :

 

  1. 1-مهلت ثبت نام تا پایان 15 آبان ماه 95 می باشد.
  2. 2- هر تیم شرکت کننده متناسب با امتیاز دریافتی ، جایزه دریافت خواهد کرد.
  3. 3- با کسب امتیاز بالاتر از میزان مشخصی ، تندیس یادبودی به تیم (مدرسه) شرکت کننده اعطا خواهد شد.

 

                                                                                         جهت ثبت نام اینجا کلیک نمایید