اثبات نقش جلبک در کاهش آلودگی آب های حاوی مواد معدنی با کمک شناساگر

دوشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۵ / کد خبر : 548434

سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناوری با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره در بخش ترویج و فرهنگ سازی ۳۷ اثر ، در بخش نوآوری و خلاقیت/ ابداعات و اختراعات دانش‌آموزی ۲۹ اثر و در بخش نوآوری و خلاقیت/ طرح و مقاله پژوهشی ۵۲ اثر به عنوان گروه های منتخب معرفی شدند.

 بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.
  

مقطع: دوره اول متوسطه
موضوع: اثبات نقش جلبک در کاهش آلودگی آب های حاوی مواد معدنی با کمک شناساگر

دستاورد تقدیری در بخش نوآوری و خلاقیت/ طرح و مقاله پژوهشی
نام مدرسه: دبیرستان شادمحل
نام استاد: فاطمه کیای زرمانی
دانش آموزان: فاطمه حسنی، فاطمه رفیعی


چکیده:

 

نقش جلبك در حذف فلزات سنگين وترکیبات معدنی مختلف مثل اکسید آهن بسیار حائز اهمیت می باشد. امروزه موضوع استفاده از بسترهاي كم‌هزينه براي حذف فلزات به صورت كاملاً برجسته‌اي مورد توجه قرار گرفته است.
مطالعات مختلف نشان داده است كه روش‌هاي بيولوژيكي مي‌تواند شرايط اقتصادي‌ تر و كارآمد تري را در مقايسه با بسياري از روش‌هاي فيزيك و شيميايي فراهم كند. استفاده از عوامل بيولوژيكي براي حذف و بازيافت از آب‌هاي آلوده سال‌ها است كه در زمينه‌هاي مختلف مورد بررسي قرار گرفته است. توانايي جذب و پذيرش فلزات سنگين مختلف از محيط زيست به وسيله انواع ميكروارگانيسم‌ها از جمله باكتري‌ ها، قارچ ها و جلبك‌ ها به اثبات رسيده است. اين توانايي مي‌تواند از طريق مكانيسم‌ هاي متفاوتي شامل فرآيند هاي فيزيك و شيميايي جذب در سطح ديواره سلولي و مكانيسم‌ هاي مرتبط با متابوليسم ميكروبي نظير انتقال و رسوب‌ دهي اعمال شود. اين عمل مي‌ تواند به وسيله‌ تركيبات ‌ترشح شده از سلول‌ ها مثل انواع متابوليت‌ هاي سلولي،‌ تركيبات پلي ساكاريدي و ديگر اجزاي ديواره سلولي انجام شود. مي‌توان جلبك‌ ها را با استفاده از روش‌هاي نوين يوتكنولوژي به گونه‌ اي پرورش داد كه حذف رضايت‌ بخشي از فلزات سنگين انجام دهند.

بررسی جلبک ها در زمینه های مختلف علمی، از اهمیت بسیاری برخوردار است. ازجلبک ها، هم به عنوان غذای جانبی بشر و هم درزمینه پزشکی استفاده می شود. همچنین از جلبک ها در زمین کشاورزی، صنایع غذایی، تصفیه آب وهوا وموارد بسیار دیگری استفاده می شود. پس نیازاست که این گیاهان مورد توجه وحفاظت بیشتری قرار بگیرند. بخصوص اینکه این گیاهان در زنجیره غذایی ،اکوسیستم آبی وحفظ محیط زیست نقش به سزایی دارند. پس جهت توسعه کاربردی آن ها باید تلاش بیشتری شود که نیازمند مطالعه و پژوهش بیشتری هستند. به همین منظوردر تحقیق حاضرسعی براین است با اهمیت وکاربرد جلبک ها بیشترآشنا شوید.

 

برای دریافت فایل ضمیمه اینجا را کلیک کنید .