کاربرد رنگ های طبیعی بجای رنگ های شیمیایی جهت رنگ آمیزی قارچها

دوشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۵ / کد خبر : 635962

سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناوری با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره در بخش ترویج و فرهنگ سازی ۳۷ اثر ، در بخش نوآوری و خلاقیت/ ابداعات و اختراعات دانش‌آموزی ۲۹ اثر و در بخش نوآوری و خلاقیت/ طرح و مقاله پژوهشی ۵۲ اثر به عنوان گروه های منتخب معرفی شدند.

 بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.
  

مقطع: دوره اول متوسطه
موضوع: بکارگیری رنگهای طبیعی گیاهی نظیر حنا بجای رنگ های شیمیایی نظیر لاکتوفنل کاتن بلو جهت رنگ آمیزی ساختار قارچ ها

دستاورد تقدیری در بخش نوآوری و خلاقیت/ طرح و مقاله پژوهشی
نام مدرسه: پژوهش سرای دانش آموزی کاوش
نام استاد: افسانه چهاردولی
دانش آموزان: احسان دلیر، امیر حسین عزیزی


چکیده:

 

هدف ما در این پژوهش جایگزینی رنگ طبیعی حنا به جای رنگ شیمیایی لاکتو فنل کاتن بلو برای تشخیص ساختمان قارچ ها می باشد..

ابتدا محیط کشت رایج یعنی سابرودکستروزآگار 65 گرم در لیتر را وزن کرده و در آب مقطر روی شعله شفاف نموده و بعد از اتوکلاو نمودن و استریل شدن درون پلیت های یکبار مصرف می ریزیم .سپس به مدت دو سه ساعت درب پلیت را باز گذاشته تا اسپورهای قارچی از هوا وارد محیط شوند و نهایتا پلیت ها را در 30 درجه انکوباتور می کنیم. پس از رشد کلنی قارچ ها آن ها را با روش تیز مانت با دو رنگ حنا و رنگ لاکتو فنل کاتن بلو رنگ آمیزی نموده و ساختار میکروسکوپی آن ها را مقایسه می کنیم.

نتایج به دست آمده از این تحقیق نشان می دهد رنگ گیاهی و طبیعی حنا بخاطر داشتن ترکیبات ویژه ای به راحتی می تواند در دیواره سلولی قارچ ها نفوذ کرده و ساختمان قارچ ها را رنگ آمیزی نماید.

 

پیشنهادات :


از آنجایی که در این زمینه تا کنون هیچ تحقیق ،پژوهش و بررسی صورت نگرفته است و اطلاعات بدست آمده حاکی از به کارگیری رنگ های شیمیایی جهت مطالعه ساختار قارچ ها در تمام نقاط دنیا می باشد، به نظرمی رسد این بررسی و پژوهش یک استارت بسیار مهم در این زمینه می باشد و ادامه این بررسی ها و تحقیقات در آینده می تواند به راحتی رنگ های گیاهی و طبیعی که هیچ گونه مضرات فردی و زیست محیطی ندارد را جایگزین رنگ های گران ، خطرناک و احتمالا سرطان زای شیمیایی نماید.
استفاده از داروها و عصاره های گیاهی نه تنها در رنگ آمیزی ساختار قارچ ها بلکه حتی در درمان بیماری های قارچی نیز موثر است. چرا که قارچ ها به دلیل شباهت زیادی که به سلول های یوکاریوت میزبانی دارند داروی شیمیایی کمی بر ضد قارچ ها موجود است و تمام داروهای موجود از نوع شیمیایی بوده ودارای مضرات خاص خود بوده و بحث مقاومت دارویی نیز مطرح می باشد. در حالی که داروهای گیاهی استفاده های مختلفی دارند و خاصیت آن ها به اثبات رسیده است ولی تا کنون از این گیاهان به عنوان داروی واقعی استفاده نگردیده است .
بنابراین باید به گیاهان دارویی اهمیت بیشتری داد و از آن ها در جهت های مختلف کمک گرفت و رشته های دانشگاهی در این زمینه گسترش یابد تا در آینده به مرورجایگاه خود را باز یافته و با سازماندهی صحیح توسط افراد متخصص در دسترس بیماران و نیازمندان قرار گیرند تا مضرات ناشی از داروهای شیمیایی در جوامع کاهش یابد و مردم به مصرف داروهای گیاهی ترغیب شوند .

 

 

 

برای دریافت فایل ضمیمه اینجا را کلیک کنید .