برگزاری سمینار ترویجی زیست فناوری دانش آموزی استان خوزستان

چهارشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ / کد خبر : 650217

با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری

سمینار ترویجی زیست فناوری دانش آموزی در استان خوزستان برگزار شد.

   در ادامه اجرای طرح مراکز پیشگام زیست فناوری، سمینار ترویجی زیست‌ فناوری دانش‌آموزی استان خوزستان در 16 بهمن ماه در پژوهش سرای غدیر شهرستان اهواز برگزار شد.

   با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت آموزش و پرورش، اداره کل آموزش و پروش استان خوزستان و دانشگاه شهید چمران، نشست ترویجی زیست فناوری در حوزه دانش‌آموزی در شهرستان اهواز برگزار شد.

 در این سمینار دکتر رئیسی رییس آموزش و پرورش ناحیه 2 اهواز ، دکتر چلداوی معاون پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش خوزستان، پروفسور معتمدی رییس دانشکده علوم دانشگاه چمران، مديران و تعداد كثيري از اساتيد، مدیران و معلمان اداره كل آموزش و پرورش استان خوزستان حضور داشتند.

 

   پس از تلاوت قرآن و در ابتدای سمینار، دکتر رئیسی به عنوان رییس آموزش و پرورش ناحیه 2 اهواز با تبريك سالروز پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ضمن تاکید بر جایگاه  پژوهش و تحقیق در آموزش و پرورش از جایگاه ویژه علوم نوین، به ویژه زیست فناوری سخن گفت.

   در ادامه دکتر جلیلوند، نماینده ستاد توسعه زیست فناوری، گزارشی از ستاد توسعه زیست فناوری و اهداف پیش روی این ستاد در نهاد ریاست جمهوری ارائه داد و نگاه ویژه به زیست فناوری و اقدامات صورت گرفته را تشریح نمود. همچنین طرح پیشگام و اهداف آن برای حاضرین در سمینار شرح داده شد و بر ضرورت ترویج زیست فناوری در مدارس و پژوهش سراها، تاکید شد.

   دکتر چلداوی معاون پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش خوزستان، سخنران بعدی سمینار بود که به اهداف و برنامه های آموزش و پرورش بمنظور توسعه تحقیق و پژوهش اشاره نمود. دکتر چلداوی، زیست فناوری را یکی از علوم مهم دانست که نیازمند ترویج در مدارس و پژوهش سراها می باشد.

در ادامه سمینار، پروفسور معتمدی رییس دانشکده علوم دانشگاه چمران، ضمن تبریک دهه فجر خواستار آموزش دانش اموزان قبل از ورود به دانشگاهها و معرفی رشته های جدید به آنان شد. دکتر معتمدی، علم زیست فناوری را یک علم پر کاربرد و مشکل گشا دانست که متاسفانه کمتر در میان دانش آموزان شناخته شده است.

سپس خانم دکتر ابدالی، مجری طرح مراکز پیشگام زیست فناوری در 6 استان کشور، با اشاره به تولیدات زیست فناوری و اهمیت آن اظهار داشت : زیست فناوری یک علم نیست بلکه یک تکنولوژی است که به کمک علم زیست شناسی آمده است تا بشر با استفاده از آن به سمت تولید مطلوب و بهبود کیفیت محصولات تولیدی و رفاه بیشتر گام بردارد.  ایشان بیان کردند که ترویج زیست فناوری دانش آموزی از سال ۱۳۹۴ به صورت پایلوت در تهران و مازندران اغاز شده و هم اکنون در برخی از استانهای منتخب شامل استان مازندران ٬ تهران ٬ خوزستان، اصفهان ٬ یزد، فارس و لرستان که زمینه های لازم را برای این کار داشته اند در حال اجراست.

مهندس نصیری، از سخنرانان دیگر این سمینار یک روزه پیرامون زیست فناوری اقلیمی، با تاکید بر تنوع زیستی و گونه های در معرض انقراض منطقه، بود.